Rok 1993 privítali občania slávnostne. Bol 1. rok samostatnej Slovenskej republiky. O polnoci sa pred kultúrnym domom rozhorela vatra, vyhrávala hudba a mládež sa bavila až takmer do rána. Slávnosť otvoril starosta obce a zapálil aj vatru, Jozef Barna.
Prvá dekáda januára bola chladná. Teplota -14°C, potom sa oteplilo. Vo februári napadlo 4-5 cm snehu, zima do -4°C. V marci sa sneh udržal až do 15.3. V noci teploty -5 až -7°C, cez deň +2 – +6°C. 16.3. vystúpila teplota na +10°C. Apríl bol chladný a nevľúdny. Máj veľmi teplý a suchý. Miestami dosahovali teploty až 28-31°C, čo malo zlý vplyv na jarnú vegetáciu. V júni tiež striedavo teplo, chladno, sem tam zapršalo. 22.5. o 14:15 začalo hrmieť, prišiel silný vietor, začalo pršať s ľadovcom. Pršalo 40 minút. ľadovec zničil zeleninu, kvety na ovoc. stromoch. Narobil hodne škody. Júl bol tiež škaredý, chladný a daždivý teploty len 18-20°C. Žatva sa oneskorila a začala až 16.júla. Počasie v auguste sa zlepšilo. Prvá dekáda horúca a suchá. Takéto počasie aj žatve prialo. S kosbou pšenice sa začalo 4.8. a skončilo 23.8.. Úroda bola slabá, čo veľmi ovplyvnilo počasie. September chladný a daždivý priemerná teplota 16-18°C. Jeseň pre poľnohos. práce bola priaznivá. V okt. poriadne napršalo, dalo sa siať i zber kŕmnej repy a zemiakov bol priaznivý.
15. nov. napadol prvý sneh, udržal sa do konca mesiaca. Teploty aj -12°C December hmlistý, sem – tam zapršalo, zasnežilo teplota +2 – -4°C. Snehová pokrývka nestála.
V prírodných podmienkach, ktoré by viac – menej ovplyvnili vývoj flóry a fauny nenastali. Až na 2 prípady spadnutia ľadovca, žiadne prírodné živly neboli. Pleseň uhorková zdá s a je na ústupe, občania rôznymi chemickými prípravkami už dokážu tejto čeliť. I napriek pásavke zemiakovej bola veľmi pekná úroda zemiakov. Ovocia bolo menej, najmä jabĺk. V okolitých lesoch i v záhradkách je už viac vtáctva, čo je potešiteľné. Veľkú pozornosť zachovaniu a rozvoju poľného a lesného zvieratstva venuje Poľovnícke združenie v Tovarnom, ktoré má 34 členov a jeho predsedom je Juraj Maťaščik z Kladzian. I vodnej nádrži za obcou je venovaná pozornosť. Obhospodaruje ju Rybársky zväz vo Vranove, ktorý každoročne vpúšťa nové násady rôzných rýb do nádrže.
15.6. oneskorene prileteli bociany. Hniezdo nebolo, ani ho nevybudovali, ani mladé nevysedeli, odleteli v auguste.
Aj naďalej pokračovala výstavba kanalizácie. Ministerstvo životného prostredia venovalo pre túto akciu pre rok 1993 2 mil. Sk. Stavbu naďalej riadi Ing. Ján Halgáš z Tovarného.
Rozšírený bol aj intravilán obce o nové stavebné pozemky v počte 16 na parcele v Osičie. Každá parcela meria 8 árov. a jeho hodnota je 12 000.- Sk Stavebné pozemky zakúpili prevažne občania, ktorí majú vybudované domy pred týmito pozemkami. Začala sa tu aj výstavba prístupovej cesty. Nik sa tam ešte nebuduje a pozemky využívajú majitelia ako záhrady. Aj napriek ťažkostiam podarilo sa vybudovať v hodnote cca 900tísic Sk. ďalšiu trafostanicu, ktorá je vybudovaná pri hornom moste obce. Prestala výstavba – dokončenie školskej jedálne, na ktorú nebolo finančných prostriedkov. V obci pribudol ďalší obchod – súkromný, ktorý otvoril p. Hrubý zo Sedlísk. Obchod je kombinovaný a môže tu občan kúpiť potraviny, textil a priemyselný tovar. Obchod je umiestnený v budove býv. majiteľa Jozefa Demčáka. do súkromného vlastníctva sa vrátili občanom tzv. urbárske lesy. Bol to les „Vinica“. Urbárnici sa pustili koncom okt. do jeho úpravy a čistenia. V tomto roku nepribudol v obci ani jeden rodinný dom, iba rozostavané majitelia dokončujú, není finančných prostriedkov. Počas roka navštevovali tunajšiu obec súkromní podnikatelia, ktorí ponúkali rôzny tovar. Často prichádzali do obce aj obchodníci z Ukrajiny a predávali tovar lacnejšie ako naši.
V tunajšej obci mali dlhé roky sídlo ochrancovia zákona. Či sa volali žandári, verejná bezpečnosť alebo od roku 1989 polícia. Naposledy ich stanica bola umiestnená v školskej bytovke. Došlo však k reorganizácii a v dec. 1993 sa policajná stanica presťahovala do Slovenskej Kajne. V tomto čase bol veliteľom policajnej stanice Vasil Kačala, ktorý tu viac rokov pôsobil ako príslušník VB a aj tu býval. Je v hodnosti kapitána. Miestnosti kde boli kancelárie boli pridelené školskou správou vo Vranove mladým rodinám z Tovarného a budú slúžiť ako byty. (Archív č. 1/93)
Vzhľadom na väčšiu návštevnosť obyvateľov kostola, jeho rozloha už nevyhovuje a preto sa prikročilo po dohode s občanmi k jeho rozšíreniu. Boli zadané projekty, pripravoval sa stavebný materiál a robila sa finančná zbierka. Koncom roka táto vyniesla 365 tisíc. korún. v prípravných prácach sa pokračuje.
Po mnohých nedoriešených legislatívnych úpravách PD aj naďalej zápasia s problémami , najmä finančnými, medzi ktoré patrí aj tunajšie PD, ktoré je už poriadne zadlžené cca 18 mil. Sk. Ubúda dojníc, ošípaných, slabšie sú aj ha výnosy na čom malo svoj podiel aj počasie raz sucho raz mokro i ľadovec 22 júna, ktorý narobil škody na obilí, oneskorila sa žatva, začala až 16.7. kosením repky olejnej, ktorej úroda bola veľmi slabá. Aby PD získalo určité finančné prostriedky od 1 nov. 1993 odišlo všetci THP na dovolenku so 60% platom a robili sa ďalšie opatrenia, aby PD prežilo. Zvýšili sa ceny obilia, 1q pšenice dostalo PD 350.- Sk.
6.jan.1993 sa konala v kultúrnom dome členská schôdza PD. Cieľom tejto bolo oboznámiť členov s transformáciou družstva. Koncom januára sa vzdal doterajšej funkcie predsedu PD Ing. Ján Onufer a touto funkciou až do 16.2. bol poverený Vlado Harman.
16.2.1993 sa konala výročná schôdza PD. Správu o výsledkoch hospodárenia podal ešte Ing. Ján Onufer. Na tejto schôdzi došlo aj voľbe nového predsedu PD. Navrhnutí boli 2 kandidáti. Bývalý predseda Ing. Jozef Hudák a Hasara, ved. stavebnej skupiny. Z volieb vyšiel víťazne Hasara. Menovaný dlhé roky pracoval ako ved. stavebnej skupiny na tunajšom PD. Má ukončenú stavebná priemyslovku. Priženil sa do O. Matiašoviec. Ako vyplynulo zoo správy prestala svojú činnosť pridružená výroba a ďalšie vedľajšie činnosti.
V marci 1993 dalo do prenájmu PD pozemky v Podčičve cca 15 ha – záhradu a časť iných pozemkov spoločníkom Ing. Jozefovi Hudákovi, býv. predsedovi PD, Janovi Kerčákovi, býv. ved. Jednoty v Tovarnom a Janovi Harmanovi, býv. zamestnancovi PD v Tovarnom. Zmluvu uzatvorili na 5 rokov. Veľmi pekná bola na PD úroda zemiakov a kŕmnej repy. Cukrovú repu už PD nepestuje.
Výsledky jak v rastlinnej, tak aj v živočíšnej výrobe boli oproti minulému roku slabšie. Počet všetkých pracovníkov na PD v r. 1993 . 106 z toho THP : 16. Na koľkých ha teraz hospodári PD : 1475 z toho orná pôda 1018 ha, pasienky, lúky a ostatné 457 ha.
Školský rok ako obvykle sa začal 1. sept. Na druhý deň sa už riadne vyučovalo. Snahou všetkých učiteľov a škol. pracovníkov bolo dosiahnuť čo najlepších výsledkov. Učitelia zapájali žiakov do rôzných akcii a podujatí, kde dosahovali dobré výsledky. 23. – 28. jan. sa žiaci 7.roč. v počte 43 zúčastnili lyžiarskeho výcviku v Danovej pri Medzilaborciach. Navštívili aj Múzeum Andyho Varholu a prvú oslobodenú obec Sov. armádou Kalinov. Výcvik viedol p. r. Jozef Behajla.30.jan. sa žiaci tunajšej školy zúčastnili speváckej súťaže Zemplínsky džbánok. V kategórii nad 10 rokov získala v speve ľud. piesni Zuzka Harmanová, pripravovala ju p.uč. K. Behajlová. Učitelia patrične oslávili aj MDŽ a Deň učiteľov. Nezabudli ani na Mesiac knihy a so žiakmi navštívili obecnú knižnicu, kde ved. p. Mražiková spolu s uč. jaz. sl. pripravila besedu. Koncom mesiaca marca sa uskutočnila súťaž v prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín. Zúčastnilo sa ho v 2 kategór. 31 žiakov. 18. – 20. 6. uskutočnili učitelia obvodu a tunajší výlet do Vysokých Tatier, ktorý organizovala odborová organizácia pod vedením jej predsedu Mgr. Viery Harmanovej. Aj žiaci sa zúčastnili výletov najmä do rekreačnej oblasti Domaša. 2. okt. všetci žiaci školy uskutočnili pod vedením svojich učiteľov v rámci akcie „Výstup na 101 slovenských hradov a zámkov“ výstup na hrad Čičva. 6. decembra sa škola zúčastnila v Prešove divadelného predstavenia “ Dobrodružstvo pri obžinkoch“. 17. apríla sa konala na tun. škole učit. svadba. Do stavu manželského vstúpili : Mgr. Kvetka Behajlová a Mgr. Ľubomír Mižák. Koncom júna sa veľmi pekným spôsobom rozlúčili s dlhoročnou učiteľkou Máriou Helmeczyovou, ktorá na tunajšej škole pôsobila od svojho začiatku nepretržite 38 rokov. Má veľký podiel na kultúrnom a spoločenskom rozvoji obce. Bola všade, kde to bolo treba. Zastávala rôzne funkcie a zaslúži si uznanie. Bola 11 rokov zast. r. školy, vedúcou ZPOZ, osvet. pracovníčkou. presed. ČSČK, vedúca MĽK, nacvičovala divadla a tieto sama hrala, bola dobrou športovkyňou, ale aj učiteľkou.
Počet žiakov k 30.6. : 316 k 1.9. : 310
I. stup. : 90 : 81
II. stup. : 226 : 229
Rómov : 26 : 27
neprospelo : 13 – 4,1 %
8. roč. ukončilo 54 žiakov. Všetci boli umiestnení do škôl, za čo treba poďakovať p. uč. Mgr. M. Hromiakovej, vých poradkyni. Čisté jednotky dostalo 38 žiakov, z toho 12 na I. st. Zníženú známku z chovania dostali 3 žiaci Rómovia.
Učitelia pôsobiaci na škole k 30.6.93
Mgr. Jozef Behajla riad. školy, Mgr.Dr. Kveta Mataninová zást. r.
I. st. PaedDr. Anna Brcková 1 roč. Mgr. Kveta Mižaková 2 roč. uč. M. Gupčová 3.roč. Mgr. E. Kuncová 4 roč.
II.st. Mgr. A. Treľová 5 A, Mgr. D. Olbrichtová 5B, E. Lisa 6A, M. Vasiľová 6 B, V. Harmanová 7 a, J. Havrilová 7 B, A. Cicková 8 A, M. Hromjaková 8 B, Ľ. Mižák bez triedy, Ing. G. Helmeczyová bez triedy, uč. M.Helmeczyová uč. v dôchod.
Vedúca školskej družiny: p. Viera Belaniová, vych. Ľ. Jevická. M. Bajusová, sekretárka Anna Deliová.
Prevádzkoví pracovníci : Milan Gut školník, E. Kerčáková uprt. Viera Vašková uprt. Irena Gabrišová ved. š.j. M. Štefanová kuchárka, M. Ivanová pomc. kuch. A. Barnová pomoc. kuch.
Predsedníčka školskej rady Mgr. Olbrichtová. Mgr. Kuncová – člen. uč. Gupčová člen. Predsedníčka odborového zväzu Mgr. V. Harmanová, pokladník A. Cicková, tajom. M Gupčová. Od 1.9.1993 v uč. kolektíve väčšie zmeny nenastali. Odišli M. Helmeczyová uč. do dôchodku a pre menší počet detí v šk. družine M. Bajusová.
Materská škola, počet detí 46, počet oddel. 2, učitelia M. Lazorová riad. školy, M. Stanovčáková uč. , M. Štefanovská uč, H. Šnelcerová uč., A. Dudová kuchárka, K. Luptáková uprt. Vlado Džuňa – kurič.
Kultúrnu činnosť v obci riadi obecný úrad Organizátorkou týchto kultúrnych podujatí je prevažne Mária Mražiková, ktorá je zároveň vedúcou obecnej knižnice. 8.8. zorganizovali p. Mražiková a Hrabovčáková diskotéku pre deti, diskdžokejom bol Bartko.
29.8. usporiadal OÚ na Ranči mierovú slávnosť. S kultúrnym programom vystúpila známa hudobná kapela DRIŠĽAK. z Vechca a ľudová rozprávačka zo Seč. Polianky. Akcia sa vydarila a zúčastnilo sa jej cca 300 občanov. Ani v tomto roku sa film v našom kine nepremietal. Pred vianočnými sviatkami zorganizovala ved. osvet. strediska p. Mražiková spolu s V. Hrabovčákovou pre deti od 3 do 15 rokov predvianočné posedenie. prítomné deti boli obdarované sladkosťami. Zásluhou p. Hrabovčakovej ožili v tunajšej obci aj betlehemské tradície. So žiakmi ZŠ nacvičila koledy a betlehemci potom navštevovali jednotlivé domy.
Vzhľadom na zvyšovanie cien alkoholu a cigariet hodne sa znížil počet návštevníkov v miestnej reštaurácii. Klesli aj tržby v tunajších obchodoch pre vysoké ceny potravín. Vo výkone trestu sú aj naďalej 2 obyvatelia, 1 róm sa ku koncu roka vrátil. Žiaci od 1.sep. platia ako zálohu na učebnice 150 Sk, čo doposiaľ nebolo.
O šport v tunajšej obci sa starali 2 dobrovoľní pracovníci Miro Duda a Paľo Vojtko. Pravda okrem futbalu sa v našej obci žiaden šport neprevádzal. Rôzne športy sa prevádzali iba na ZŠ. S prípravou na novú sezónu sa začalo už 7.2. zzv. Zimný turnaj. Hrali v ňom mužstva Tovarné a Kladzany. Hralo sa síce na snehu, ale teplomer ukazoval +4°C Výsledky Tovarné – Kladzany 2:1, Kladzany – Tovarné 3:1. Jarná časť začala koncom marca a naše mužstvo obsadilo v skupine Ondava 2. miesto, ale do II.tr. nepostúpilo. Hrali naďalej v III. tr. Nový ročník 93/94 začal 15.8. zápasom Tovarné – Žalobín 4:2, v prospech Tovarného. Futbalový klub po celú sezónu zápasil s finančnými prostriedkami. Vypomáhalo mu čiastočne PD v Tovarnom poskytovaním auta na dopravu V dospelom mužstve hrávali : Jenčo, Sabol Jozef, Ing. J. Dzuracký, Ing. J. Halgáš, Š. Magura, Peter Magura, Gajdzik, Adam Hobľak, Babinčák a ďalší. (Archív 2/93)
Obecná rada ako aj obecné zastupiteľstvo pracovalo podľa vypracovaného plánu práce. OR (obecná rada) zasadala 1x mesačne a OZ (obec. zastupiteľstvo) 6x do roka. Na svojich schôdzach riešilo najmä priebeh prác pri výstavbe kanalizácie, otázky plynofikácie obce výstavbou cesty k rozšírenému intravilánu obce, výstavbu nového transformátora, pomoc poľnohosp. družstvu, plnenie rozpočtu oÚ, skrášľovanie obce a mnohé iné drobné, ale pre obec potrebné veci.
Rozpočet na r. 1993 vyzeral nasledovne :
Príjmy : 1 674 000 Sk
Výdavky : 1 389 000 Sk
Zo svojej práce a s ťažkosťami OÚ sa vyznáva náš starosta J. Barna vo Vranovských novinách v článku „Čo nového v Tovarnom „. (Archív č3/93
Spoločenské organizácie pracovali podľa potreby. Medzi najlepšie patrilo Poľovnícke združenie a slov. červený kríž pod vedením miestnej uč. M. Hromiakovej. Organizácia SČK vypočula akciu SOS Sarajevu a zorganizovala zbierku, ktorá vyniesla 2500.- Sk a tieto boli odoslané na patričné miesto.
16.3. sa konala výročná schôdza Jednoty. Za preds. dozor. výboru bola opäť zvolená A. Bednárová. O prestarlých a niekoľkých dôchodcov z Tovarného umiestnených v USS v Tovarnom sa stará ústav. Ostatní bývajú vo svojich rodinách, ktoré sa o nich starajú. V 2 prípadoch požiadali občania OÚ o soc. výpomoc, ale ju nedostali, preto že boli z rodiny zabezpečení. Aj v tunajšej obci sú práceneschopní a nezamestnaní obyvatelia ich počet k 31.12. bol 94. Znížil sa aj počet detí v MŠ a aj počet stravníkov v ŠK pri ZŠ z finančných dôvodov. V ŠJ sa stravuje 43 žiakov. O zdravie našich občanov sa aj naďalej starali naši 3 lekári MUDr. Cintavý, všeob. lekár, J. Repko – det- lek. a M. Hlavinka – zub. lek. Žiadna epidémia sa u obyvateľov nevyskytla, čo svedčí o dobrej hygiene obyvateľstva. Na záver roka – na Silvestra si občania zatancovali v miestnej reštaurácii.